Yüzyıllardır insanoğlunun yanıtını aradığı bir türlü çözemediği gerçek bir karanlık ve merakın adı “Uzay“. Son yıllarda NASA tarafından yapılan çalışmalar ile her geçen gün yeni haberlerin geldiği Mars son olarak “su bulundu” haberi ile gündeme bomba gibi düştü. “Başka bir dünyada yaşamak” fikrini bir kez daha canlandıran bu olay insanlar tarafından ilgiyle takip edildi.

Uzay ve Mars ile ilgili haberleri yakından takip edenlerin bildiği gibi daha önceden de Mars’ta su bulunduğu ile ilgili haberler medyada yer almıştı. Daha önceden bulunan su ile şimdi bulunan su arasındaki fark nedir sorusunu zihinlere getiren sorunun cevabı ise; yıllar önce Mars’ın kutuplarında donmuş buz keşfedilmişti.

mars_bubble

Şimdi ise sıvı suyun varlığından bahsedilmekte.

Bu gelişmelerden sonra Mars‘a ilk insanların inişi ve orada belli sürelerde kalması ile ilgili çok ciddi çalışmalar ve araştırmalar yapılmakta. Bunun ilk aşaması olarakta orada gerekli araştırmaların yapılabilmesi için astronotların yaşayacağı ev yer almakta.

Geçtiğimiz günlerde NASA astronotların yaşayacağı ev modeli için bir yarışma düzenledi ve yarışma neticelendi. NASA, 3D yazıcı teknolojisi ile Mars’ta üretilecek ev tasarımlarının yarıştığı 3-D Printed Mars Habitat Contest yarışmasının sonucunu açıkladı. Yarışmayı Mars’ın zorlu yaşam koşullarına karşı en iyi barınma imkanını vaad eden iglo benzeri Mars Buz Evi kazandı.

Sıkıştırılmış çok tabakalı buzdan üretilmesi planlanan ev, Mars’ın sıcak ve kurak ortamında ilk kolonicilere yeterli su sağlayacak ve aşırı sıcaklardan koruyacak. İç ve dış kısımdan oluşacak eve, dış ortamla bağlantıyı tamamen kesen bir kapıdan giriş yapılacak. Astronotlar buz evin içinde oksijen ve besinlerini üretebilecekleri bahçeye sahip olacak. Tasarımda imzası bulunanSpace Exploration Architecture and Clouds Architecture Office firması, 30 tasarımın katıldığı etkinlikte birinci gelerek 25 bin dolarlık ödülün de sahibi oldu.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here