Michigan’da Otonom Otomobiller İçin Sürpriz Yasa

0
67

Sürücüsüz arabalar olarak da bilinen otonom otomobiller artık neredeyse kimseye yabancı değil, ancak uzun süredir test aşamasında olarak kabul edilen bu araçların sürücüsüz olarak trafiğe çıkmalarına asla izin verilmiyordu. Ancak ABD‘deki Michigan eyaleti bu konuda herkesi şaşırtan bir hamle yaptı. Eyaletin valisi, bu araçların sürücüsüz olarak trafiğe çıkmasına izin veren yasaya imzasını attı.

  Otonom otomobiller yasası nasıl işleyecek

Bu yasaya göre sürücüsüz araçlar kaza yaptıklarında aracın sahibi sorumlu tutulmayacak. Bu kazadan aracı ve aracın otomasyon sistemini üreten firma sorumlu tutulacak.

Bu yasa otomobil üreticilerinin otonom taksi filoları kurmalarına da imkan veriyor. Böylece Michigan, otonom araçlar tüm dünyada resmi olarak trafiğe çıktıklarında nasıl bir görüntü oluşacağının da görülmesine olanak sağlayacak.

Otonom araçların tamiri de belli bir yasaya bağlandı. Artık aracın kullanıcısı veya herhangi bir araç tamircisi otonom araçları açıp tamir edemeyecek. Sadece bu konuda yetkin olduğunu ispatlamış özel merkezlerde bu araçların tamir işlemleri yapılabilecek. 

Piyasada şu anda sadece Google’ın üretmiş olduğu minik sürücüsüz otomobil resmen satışta. Önceden Google’ın ürettiği bu araçlarda direksiyon bulunmadığı için trafiğe çıkmaları yasaktı, artık Michigan sokaklarında rahatça gezebilecekler. Aynı zamanda Tesla sahipleri de Autopilot olarak adlandırılan özelliği yani sürüş asistanını Michigan’da kullanabilecekler.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here