Dünyanın en büyük bilgisayar yazılım firması Microsoft, Windows işletim sistemiyle yıllardır hayatımızın içinde. Yıllardır gerek bilgisayar, gerekse cep telefonlarında kullanıcılarına hizmet veren Microsoft yaptığı bir yenilikle bundan sonra oturma odalarımızda da karşımıza çıkacak.

Microsoft 10 işletim sistemi kısa bir ön izleme sürecinden sonra 29 Temmuz tarihli resmi çıkışından sonra ilk dört haftada 75 milyon PC’ye yüklenerek ciddi bir çıkış yakalamıştı. Bu başarısını Akıllı telefonlar ile de sürdüren Microsoft, Hindistan merkezli Videocon isminde bir şirket ile anlaşarak LED TV piyasasına da girmeye başladığını duyurdu. Bu vesile ile Windows 10 işletim sistemi yavaş yavaş tüm cihazlara yayılmaya başladı.Android işletim sistemli televizyonların hayatımıza girmesinden sonra Microsoft firması da bu sektörde yerini almaya başladı.
Televizyonlar hemen hemen hayatımızın her aşamasında yer almakta. Gerek iş yerlerinde, gerek evlerimizde oturma odasından – mutfağa, gerekse yatak odalarımıza kadar hayatımızın her evresinde bulunan Televizyonlar Microsoft’un “Bir dokunuşla PC, bir dokunuşla TV” sloğanıyla önemini daha da arttıracak gibi görünüyor. Microsoft firmasının Hindistan merkezli Videocon şirketi ile ortak bir çalışma sonucu çıkardığı Televizyon; Windows 10 işletim sistemine sahip olup dünyanın ilk hibrit Windows 10’lu LED TV unvanını aldı.
32 ve 40 inç boyutlarına sahip olarak geliştirilen Televizyon, Hibrit yapısı sayesinde tek dokunuşta bilgisayar veya televizyon olabiliyor. 2 GB RAM ve 16 GB dahili hafıza, Wi-Fi, MHL, HDMI Portları gibi özellikleri bünyesinde bulunduran bu yeni Televizyon 128 GB’a kadar arttırılabilen microSD kart desteğine de sahip. Tek dokunuşla PC olabilen Televizyon beraberinde gelen Windows 10 işletim sistemi sayesinde Office uygulamalarına da sahip ve çalıştırmakta.

Android işletim sistemli televizyonların bir hayli yaygın olduğu göz önünde bulundurulduğunda Misrosoft bu pazarı es geçmeç istemiyor ve liderliği bu pazarda da elinde tutmak istiyor gibi görünmekte. Şu anda 32 inç’lik modelinin 610 dolardan, 40 inçlik modelin ise 810 dolardan satışa sunulduğu Windows 10 işletim sistemli televizyonlar beklenen gelişmeyi yakalayabilecek mi?

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here