Microsoft Cortana, 2015 yılının temmuz ayı itibariyle kullanılabilir hale gelen Microsoft’un Windows 10 işletim sistemi ile hayatımıza girmişti. Cortana’yı kısaca sanal asistanımız olarak tanımlayabiliriz.

  Cortana nedir?

Bilgisayarlarımızda asistan olarak kullandığımız Cortana, kullandığı yapay zeka ve kolay öğrenebilme özelliği iyi şu an için kullanılan en iyi sanal asistanlar arasında gösteriliyor. Artık hayatımızın birçok yerinde sanal asistana ihtiyaç duyuyoruz, bu ihtiyacın farkına varan Microsoft Cortana’nın kullanım alanını oldukça genişletti. Artık Cortana’yı akıllı ev sistemlerinde ve ev aletlerinde de görebileceğiz.

IoT Teknolojisinin oldukça yaygın hale gelmesiyle birlikte Cortana özelliği evlerimizde kullandığımız çeşitli ev aletlerine de entegre edilebilir hale geldi. Cortana ile entegrasyonu sağlanan IoT cihazların ciddi bir kullanıcı kitlesine ulaştırılması planlanıyor.

Cortana ile desteklenecek ev gereçleri insanların hayatını oldukça kolaylaşacak fakat bu deneyimlerin üst seviyelere çıkması için ev gereçleri üreticilerinin de Cortana’yı destekleyen ürünler geliştirmeleri ve üretmeleri şart. Böylece çoğu ev gereci akıllı araçlar haline gelecek. Sesli komut ile buzdolabından ne eksiklerimizin olduğunu veya evimizde gereken sıcaklık için termostatımızda istediğimiz ısıyı sadece bir komutla uzaktan ayarlayabilmemiz mümkün hale gelecek. Bu tür cihazların ne zaman ve ne kadar sürede piyasaya çıkacağı konusunda kesin bir açıklama gelmedi fakat kullanıcıların oldukça heyecanlandığını görmemiz mümkün.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here