Amerika Birleşik Devletleri’nin teknoloji ve yazılım devi Microsoft, son zamanlarda sık sık gündeme geldiği konu ile yine gündemde.
Geçtiğimiz yıl son beş yıllık dönemdeki en kapsamlı işten çıkarma operasyonunu ile toplamda 18 bin çalışanı ile, bu yılın Temmuz ayında da sahip olduğu telefon bölümünden 7.800 kişinin işine son verilmesi ile gündeme gelen Microsoft, Üç aylık mali sonuçların yayınlanması ile birlikte 1.000 çalışanını daha işten çıkardığını bildirdi. En fazla pazarlama, mühendislik ve eski Nokia çalışanlarının yer aldığı mobil birimleri etkileyen işten çıkarma operasyonunda, Nokia’nın mobil telefon operasyonunun satın alınması sonrasında artan çalışan sayısının etkili olduğu düşünülüyor. Alınan bu işten çıkarma kararları geçen yıl alınan işten çıkarmaların kademeli olarak devam ettiği yönünde olsa da New York Times ise bu son operasyonu daha önce açıklanan işten çıkarmaların bir parçası olarak görmekten çok yeni alınmış bir karar olarak nitelendiriyor.
Şirket bir yandan başarılı işler yapmaya devam ederken diğer yandan ise bazı alanlarda düşüşe geçmiş durumda. Son hamleyle birlikte Microsoft global işletme maliyetlerini azaltmaya devam ediyor. Bazı bölümler son derece iyi performans gösterse de şirketin bazı departmanları o kadar iyi durumda değil. Son üç aylık mali sonuçlarında Surface tabletlerde ve akıllı telefonlarda düşüş yaşayan Microsoft’ta, bu işten çıkarmalarla birlikte şirket içi maliyetlerin azaltılması ve kârlılığın yükseltilmesi amaçlanıyor.

Öte yandan Microsoft’un Azure platformunun oldukça iyi bir iş çıkardığı ve yüksek gelir getirdiği ifade ediliyor. Telefon bölümü gelirleri yıllık bazda yüzde 54’e düşerken, Surface gelirleri de aynı dönemde 908 milyon dolardan 672 milyon dolara kadar gerilemiş durumda. Microsoft’un önümüzdeki dönemlerde yeniden yapılanma ve mali zararı azaltma kapsamında işten çıkarmalara devam edip etmeyeceğinin ise satış rakamlarına bağlı olacağı düşünülüyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here