Yine Robot ve Mısır piramitleri

Teknolojinin her geçen gün ilerlemesiyle birlikte insanoğlu gizemli veya riskli gördüğü her alanda robotları kullanmaya başladı.

2000’li yılların başından bu güne kadar Mısır piramitleri ve Robotlar ile ilgili pek çok haber yapılıp yayınlandı. Binlerce yıl önce yapılan Ehramlar olarak da bilinen Mısır piramitleri çoğu orta ve eski krallık döneminde Mısır kırallarının mezarları üstüne kurulmuş büyük anıtsal yapılardır. Mısır piramitlerinin araştırılmalarında bu güne kadar çeşitli alanlarda ve farklı ülkeler tarafından üretilmiş sayısız pek çok Robot kullanılmıştır. Tüm teknolojik çalışmalara rağmen hala gizemini koruyan Pramitler ile ilgili yine bir Robot görevlendirilmesi haberi bildirilmiştir.

Mısır Antik Eserler Bakanı Memduh el Damatti‘nin yaptığı açıklamaya göre; Fransız araştırmacılarla anlaştıkları ve meşhur piramitlerin sırrını robot kullanarak çözmeye çalışacakları bilgisi aktarıldı. Kasım sonunda başlanması planlanan çalışmalara Fransız ve Japon araştırmacılar katılacak ve Piramitler nasıl inşa edildi? İçinde ne saklıyorlar? Hâlâ gizli odalar var mı? gibi sorulara cevap bulunmaya çalışılacak. Damatti 2016 sonuna kadar devam etmesi beklenen çalışmaların en çok Keops Piramidi’nde yürütüleceğini açıkladı.
Daha önce benzer robotlar piramitler üzerinde çalışmış ama çok başarılı olamamıştı. Geçtiğimiz Temmuz ayında da İngiltere’nin Leeds Üniversitesi’nde geliştirilen bir robot, Büyük Keops Piramidi’ndeki hava şaftlarına uygun olarak üretilmişti. 3D yazılıcılarla geliştirilen bu yeni tasarım robot, aynı zamanda kamera ve her türlü ses dalgasını işitebilecek özel frekans sistemleriyle donatılmıştı. Ancak tüm umutlara ragmen beklenen olmamış Keops Piramidi gizemini korumaya devam etmişti.

Keops Piramidi ile ilgili bu güne kadar elde edilen bilgiler;

Keops en büyüğü 12 ton ağırlığında tam 2.5 milyon taş bloktan oluşuyor. Günde 10 blok yerleştirilmesi durumunda yapımı 664 yıl sürer. Yüksekliği (164 m.) 1 milyarla çarpıldığında dünya ile güneş arasındaki uzaklığı verir. Gize’deki üç piramit (Keops, Kefren, Mikerinos) bir Pisagor üçgeni olacak şekilde dizilir. Birbirlerine oranları 3:4:5’tir.

Keops’un tabanının yüzeyi Pi sayısı ile orantılıdır.

Keops ile dünyanın merkezine uzaklık, Kuzey Kutbu’yla arasındaki uzaklığa ve Kuzey Kutbu ile dünyanın merkezi arasındaki uzaklığa eşittir.
Piramit hangi firavun için yapıldıysa onun mezarına yılda 2 kez güneş girer. Bu günler firavunun doğduğu ve tahta çıktığı günlerdir.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here