Adil kullanım kotası hiçte Adil değil

2012 yılında getirilen ‘adil kullanım kotası (AKK)’ satın aldıkları internet paketinin hızını dolduranların internet hızları ay sonuna kadar 3 megabit saniyeye düşürülüyor.

4.5G teknolojisiyle beraber internette ‘adil kullanım kotası (AKK)’ şikayetlerinin artması bekleniyor. Gelecek Nisan ayında hizmete girecek olan 4.5G’nin getireceği yüksek hızın, kablosuz internet üzerinden mobil cihazlardan film, dizi, Oyun indirme oranını artırması ve sabit kotaları çabuk tüketmesi bekleniyor.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Bilişim Komisyonu Üyesi Kerem Ateş, son dönemde adil kullanım kotasıyla ilgili şikayetlerde artış olduğunu belirterek, ayrıca 4.5G’nin hizmete girmesiyle kablosuz internet üzerinden çok hızlı şekilde mobil veri tüketiminin şikayetleri artıracağına dikkat çekti. Ateş, internet servis sağlayıcılarının sınırsız, kotasız adı altında taahhüt edilen hız limitlerinin 4.5G’nin başlamasıyla daha fazla sorun olacağını kaydederek, mobil internet paketleri bitince Wi-Fi üzerinden sabit internet hatları kullanımının artacağı ve AKK’nin daha hızlı tükeneceğini vurguladı.

Günümüz teknoloji dünyasında kota uygulamasının değerini yitirdiğini ve ileri seviye kullanıcıları da olumsuz etkilediğini dile getiren Kerem Ateş, “Ayrıca birçok güncellemenin boyutunun yüksekliği daha ayın başında kotanın dolmasını kaçınılmaz hale getirdi. Ayrıca internet servis sağlayıcıları, yüksek hızda sattıkları hizmete kendilerince belirledikleri kota sonrası düşük hızda hizmet verdikleri halde taahhüt edilen hızda hizmet verilircesine faturalandırıyor. Birçok tüketici adil kullanım kotasından habersiz ve bilinçsizce sözleşmeleri imzalıyor. Daha ayın ilk günleri ya da haftalarında düşük hızda internet hizmeti almak zorunda kalıyorlar” diye konuştu.

Ateş, sağlayıcıların AKK ile internetin kontrolsüz ve kötüye kullanımının önüne geçileceğini düşündüklerini belirterek, “Ama kötüye kullanım engellenmiş değil yavaşlatılmış oluyor” dedi.

Serbest Telekomonikasyon İşletmecileri Derneği Genel Sekreteri Rıdvan Uğurlu da, 4.5G’nin veri indirme hızlarını 10 kat artıracağını belirterek, “Adil kullanım kotası sürekli film indirilmesin diye oluşturuldu. 4.5G’yle hızlar artınca adil kullanım kotasına takılan daha fazla olacak” dedi.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here