Nvidia Otonom Sürüş Testlerine Başladı

0
54

Nvidia’yı çoğumuz oyunlara yönelik olarak ürettiği ekran kartlarıyla tanıyoruz. Ancak o sahip olduğu teknolojiyi ve görüntü işleme konusundaki deneyimini otonom sürüş teknolojisi için de kullanmaya karar verdi ve çalışmalarına hızlı bir şekilde başladı. Nvidia otonom sürüş testlerinde.

Ekran kartı üreticisi artık üzerinde Nvidia logosu bulunan araçlarla Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde otonom test sürüşlerine başladı. 

Nvidia otonom araçlarda kullanılabilecek işlemciler tasarladı ve bunu otonom sürüş teknolojisiyle birleştirerek artık bu konuda kendi sistemini geliştirmeye başladı. Firma 2016 yılının eylül ayında Çinli Google olarak bilinen Baidu firması ile otonom olarak da adlandırdığımız sürücüsüz otomobilleri hedef alan bir yapay zeka platformu üzerinde çalışmaya başladığını duyurmuştu. Baidu, Nvidia’nın geliştirdiği Drive PX2 adlı bilgisayar sistemini kullanarak yarı otonom araçlar geliştirmek istediğini belirtti.

Level 3 olarak adlandırılan bu yarı otonom otomobiller belirli koşullarda otomatik sürüş ve park kabiliyetine sahipler, fakat şimdilik direksiyonda her zaman için bir sürücünün olması şart koşuluyor.

Firma test sürüşlerini tamamladı ve başarılı bir şekilde halka açık yollarda gidebildiğini duyurdu. Bu otonom sürüş teknolojileri Baidu’nun Çin’de işleteceği taksilerde kullanılacak. Aynı zamanda bu teknolojilerin isteyen otomotiv şirketlerine de satılabilmesi söz konusu olacak.

  Nvidia otonom sürüş teknolojisi.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here