Google şimdiye kadar sanal gerçeklik teknolojisinde eye tracking yani göz yakalama özelliğini kullanmaya çalışan tek firmaydı. Ancak Facebook’un sanal gerçeklik şirketi olan Oculus VR da bu özelliği kullanmaya başlayacağını gösteren bir adım attı.

Oculus, The Eye Tribe’ı Satın Aldı

Oculus VR, Danimarkalı bir girişim olan; tabletler, akıllı telefonlar, bilgisayarlar için göz takibiyle çalışan uygulamalar üreten The Eye Tribe firmasını satın aldı. Firmanın The Eye Tribe’ın teknolojisini sanal gerçekli gözlüklerinde kullanıp kullanıcılarının göz bebeklerini taki etmeyi planlıyor. Firma bu planını gerçekleştirebilirse sanal gerçeklik deneyimini oldukça geliştirmiş olacak.

Firma yaptığı bu satın alımdan oldukça memnun gözüküyor ve bu işlem hakkında çoğu bilgi şu an gizli tutuluyor. Anlaşmanın ne kadara mal olduğu bilinmiyor. The Eye Tribe’ın firmayla nasıl bir çalışma planı izleyeceği konusunda anlaşıldığı da açıklanmış durumda değil.

The Eye Tribe özellikle sanal gerçeklik adıyla izlediğimiz video ve oynadığımız oyunlardaki çizilmiş veya düzenlenmiş bütün alanı işleyip video haline çevirmek yerine sadece gözümüzün odaklandığı bölgeyi işleyerek sanal gerçeklik performansını artıran Foveated Render teknolojisi üzerine çalışmakta. Oculus VR ile nasıl çalışmalara imza atacak, bekleyip göreceğiz.

 

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here