ODTÜ ülkemizde ki .tr alan adlarını içerisinde barınmaktadır ancak çıkan bir söylentiye göre ODTÜ alan adlarını BTK’ya devir edebilir

Ülkemizde .com.tr, .edu.tr, .tr, .org.tr gibi .tr olan alan adlarını ODTÜ’den alıyoruz. 1991 yılında ICANN izni ile bu domainlerin kontrolünü ve tahsilini yapan ODTÜ artık devir yapabilir.

Son zamanlarda ülkemize siber saldırılar artmak da ve özellikle Red Hack  Anonymous gibi hacker grupları hızla ülkemize saldırmaktadırlar. Özellikle ülkemizin kurumsal bünyesini çökertmek isteyen dış ülkelerin hacker grupları genel olarak .tr alan adlarına saldırıyor ve .tr alan adlarının kontrolü de ODTÜ’de olduğu için ODTÜ’nün de başı belada diyebiliriz.

ODTÜ zaten alan adlarını anlık olarak kontrol etmiyor sadece mesai saatlerinde kontrol ediyorlar yani gece olası bir saldırı olsa ODTÜ’lüler sabah mesaiye başlayana kadar çoktan hacker grupları domainleri hacklemiş olabilir bakalım ilerde nasıl değişiklikler meydana gelecek ancak bizim tahminimize göre ODTÜ yakın bir zamanda .tr alan adlarının tümünü BTK’ya teslim edebilir.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here