AMD sanal gerçeklik için Oculus ve Dell ile işbirliği yapıyor.

Geçen Mart ayında LiquidVR teknolojisi ile dünyadaki tüm geliştiricilere ve kullanıcılara Dünyanın lider çip üreticilerinden AMD, San Francisco’da gerçekleştirilen Game Developer Conference’ta, sahip olduğu teknolojiler ve kurduğu işbirlikleri ile en iyi sanal gerçeklik deneyimini sunmak için oluşturduğu girişimi  duyurmuştu.

 AMD‘nin lider Sanal Gerçeklik teknolojisi, simülasyonlardan oyunlara, eğlence, eğitim, sosyal medya ve seyahate, tıptan emlakçılığa, ticari amaçlar ve daha pek çok sanal ortam uygulamalarında uyumluluk, rahatlık ve daha iyi içerik için yepyeni bir varlık düzeyi sunuyor. Oyun dünyasının geleceği olarak gösterilen sanal gerçeklik cihazları, bu haber ile birlikte sektöre hızlı bir giriş yaptı.

Steam ve HTC arasında Vive için yapılan işbirliğinin ardından şimdi de AMD Oculus ve Dell dev bir işbirliği kararı aldı. AMD tarafından yapılan açıklamada AMD Oculus ve Dell, Oculus uyumlu Alienware bilgisayarlara güç sağlamak üzere işbirliği yaptığını duyurdu. Sanal gerçeklik deneyimi sırasında konforu sağlayan düşük gecikme süresine imkan veren AMD LiquidVR; sanal gerçeklik başlıklarına da tak-çıkar uyumluluğu sağlıyor. Geliştiricilere ve içerik yaratıcılarına sanal gerçeklik ortamlarında gerçek hayata yakın deneyim veren AMD LiquidVR teknolojisinin geliştirilmesinde AMD GPU yazılım ve donanım sistemlerinin çok önemli bir payı bulunuyor.

Sanal gerçeklikte ‘varoluş’ konsepti, kullanıcıyı çevreleyen bir şekilde simüle edilmiş, soyut dünyada fiziksel olarak var olma algısı olarak tabir edilir. Sanal gerçeklikte var oluş sağlamanın önündeki en büyük engel, hareketten fotona gecikme süresi olarak gösterilebilir. Bu gecikme süresi ise kullanıcının kafasını hareket ettirdikten sonra gözüyle yeni pozisyonunu yansıtan güncel bir görseli görmesi arasındaki süredir.

Gecikme süresini düşürmek, GPU’dan uygulamalara ve başlıktaki görüntü teknolojisine kadar bütün işlem düzenini kapsayan bir süreçtir. AMD GPU yazılım ve donanım alt sistemleri, gecikme süresi denklemini iyileştirme süreçlerinin çok büyük bir parçası durumundadır. LiquidVR ile AMD, AMD donanımları tarafından desteklenen sanal gerçeklik ortamlarında gerçek hayata benzer bir var oluş oluşturabilmeleri için geliştiricilere ve içerik üreticilerine yumuşak akıcı hareket ve duyarlılık konusunda yardım ediyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here