Reklam Mesajları İçin Yeni Dönem Başlıyor

0
179

Hepimizin şikayetçi olduğu reklam içerikli SMS‘ler için dün geceden itibaren yeni bir dönem başladı. BTK, SMS gönderen kişinin veya işletmenin tespit edilebilmesi amacıyla GSM operatörlerine sistemlerini uyumlaştırma süresi vermişti, verdiği bu süre dün gece itibariyle sona erdi. Artık reklam mesajları için yeni dönem başlıyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nun aldığı karar ile alfanümerik başlığa sahip olan SMS’leri gönderen işletmeci bilgisi, bu SMS’lerin en sonunda yer alan 4 hanelik bir kodla belli olacak.

  Reklam mesajları için yeni dönem başlıyor

Yapılan bu düzenleme ile kimden geldiğini çoğunlukla anlayamadığımız ve sürekli gelmesinden rahatsız olduğumuz bu başlıklı SMS’leri kimin başlattığı kolaylıkla belirlenebilecek. Uygulamanın asıl amacı biz vatandaşların SMS’leri başlatan operatörleri tespit edebilmemiz değil, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın operatörü ve daha sonra da operatör üzerinden bu SMS’leri izinsiz olarak gönderenin veya gönderenlerin tespit edilmesini kolaylaştırabilmek. Bu kişi veya şirketler tespit edildiklerinde bunlara anında cezai yaptırım da uygulanabilecek.

BTK bir yandan illegal olarak bahis ve kumar oynatan internet siteleri ile mücadele ederken, bir yandan da vatandaşları bu sitelere yönlendiren SMS’lerin önüne geçmek istiyor. Dün gece itibariyle başlayan bu uygulama aynı zamanda uluslararası boyutta faaliyet gösteren kumar çetelerinin gençleri böyle SMS’lerle tuzağa düşürmesine de engel olacak.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here