Apple ve Samsung arasındaki patent ihlali davasında taraflar uzun süre sonra anlaşmaya vardı. Samsung, neredeyse milyar dolarları bulan dava sonucunda Apple’a 500 milyon$ civarında bir tazminat ödemeyi kabul etti.

Bu sonuç Samsung için iyi bir durum olsa da Apple’dan para isteme hakkını saklı tutacağını yapılan açıklamada bildirdi. Ancak Apple bu haklara, kendi yaptığı açıklamada itiraz ediyor. Samsung ilk başta ödemesi gereken miktarı neredeyse yarıya indirmesine rağmen, bu miktarı ödemek için 14 aralık tarihine kadar zamanı var.

Apple, Samsung’u 2011 yılında dava etmişti. Mahkeme, Güney Koreli şirketin patent ihlali yaptığına kanaat getirerek 2012 yılında  suçlu buldu ve 1 milyar$ tazminat ödemesine karar verdi. Samsung’un yaptığı çeşitli itirazlar neticesinde bu bedel önce 930milyon$ ve son olarak 540milyon$ seviyesine kadar indi.

Samsung’un tazminat demeyi kabul etmesi sürecin tamamlandığı anlamına gelmiyor. Ortak yapılan açıklamada, Samsung ödediği tazminatın bir kısmını geri alma hakkını saklı tutuyor ve davayı ABD Yüksek Mahkemesine taşımaya karar verdi. Eğer mahkeme bu itirazı kabul ederse, dava yeniden duruşma safhasına dönebilir.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here