Birbirinden farklı bilim dallarını yan yana getirip insan hayatını daha da kolaylaştıran teklonoji Dünya’yı yerinden oynatan ürünlerle hem sektörel olarak hemde insanların hayatları olarak her yeri sarsabiliyor. Bu teklonoji fırtınasına tutunamayan şirketler de kenarlara savrulup yara bere içinde kalıp sessizce kaybolabiliyorlar. Bu teklonoji fırtınasına kapılan Samsung araştırmalar sonucunda beyin sarsıntılarını anında ölçen Samsung BrainBand adında cihaz geliştirdi.

Samsung BrainBand

Geçtiğimiz aylarda Avustralya’da tanıtılan cihaz özellikle spor dallarında kullanılacak. Sporcuların aldığı beyin darbelerini hakemler,koçlar ve sağlık görevlilerinin Samsung cihazlarına anında iletebilecek.

Samsung BrainBAND Çalışma Prensibi Nasıldır?

brainBAND‘ların çalışma prensibi cihazda bulunan sensörlere dayanıyor. Bu sensörler ise alınan darbeye göre brainBAND üzerinde bulunan lambalar sarı renkte yandığı zaman uyarı, turuncu renkte yazdığı zaman orta düzeyde, kırmızı renkle yazıldığı zaman ise oyuncunun tedavi için sahadan alınması gerektiğini gösteriyor ayrıca sporcunun aldığı darbeleri hafızasına kaydedip onlara istatiksel bir sonuç ortaya çıkarabiliyor. Projeyle birlikte sporcuların baş kısmına aldığı darbelerle etkilenen beynin uzun süreli yada kalıcı olarak hasarı önlemek amaçlanıyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here