SIM Tabanlı NFC Ödeme Sistemi Test Sürecinde

0
96

İngiliz GSM operatörü olarak bildiğimiz ve misyonunu daha iyi bir gelecek için kullandığı teknolojilerle Türkiye’de herkese ilham vermek olarak belirten Vodafone, şimdilerde Almanya’da geliştirilen yeni bir ödeme teknolojisini test ediyor.

Almanya’da bankaların yeni yeni uygulamaya başladığı bir teknoloji var: GiroCard. GiroCard sahipleri nakitsiz alışveriş yapabilme ve tüm banka otomatlarından istedikleri zaman para çekebilme gibi haklara sahipler. Operatör şirketi şimdiye kadar bildiğimiz teknolojilerden farklı bir banka kartı teknolojisi olan Girocard’ı SIM Kart tabanlı olan NFC ödemeleriyle birleştiriyor. Böylece şirket kullanıcılarına öncekilerden daha hızlı ve güvenli olan temassız bir ödeme servisi sunmayı planlıyor.

Yapılan bu testte öncelikli olarak NFC özelliği taşıyan akıllı telefonlara özel olarak tasarlanmış olan NFC SIM Kartları takılmış. Bu kartların korumalı olan yani kullanıcılara oldukça güvende olduklarını hissettiren özel hafıza bölümüne ise kullanıcıların Girocard bilgileri yüklenmiş. Ayrıca NFC özelliği taşıyan cihazlara, Vodafone’un özel olarak geliştirdiği mobil cüzdan uygulaması da ön tanımlı olarak yerleştirilmiş. Bu uygulamayla birlikte alışveriş yapmak isteyen kullanıcı, ödeme notasında telefonunu POS cihazına yaklaştırdığında belirlenmiş olan ödeme kullanıcının Girocard’ından alınıyor, bu ödeme alınırken alışveriş yaptığı mağaza müşterinin kart bilgilerini veya müşteriye ait özel verileri kesinlikle göremiyor. Bu ödeme işlemi sadece birkaç saniye sürüyor ve müşteri ödemesini kolayca yapmış şekilde mağazadan ayrılabiliyor. Bu uygulama güvenlik açısından müşterilerin yüzünü oldukça güldürüyor.

Vodafone, Almanya testlerini yaz sonuna kadar sürdüreceğini ve bu uygulamanın yaz sonunda resmi olarak kullanılır hale getirileceğini belirtiyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here