Bu yazımızda, Facebook Lite ve Facebook Lite sürümü kullanımı hakkında çeşitli bilgiler vereceğiz. Ancak bunlara geçmeden önce Facebook’dan bahsetmek istiyoruz.

Facebook uzun zamandır hayatımızın önemli bir parçası. İlkokul arkadaşlarımız ile yeniden iletişime geçtiğimiz, yeni insanlar tanıdığımız hatta daha da ileriye götürerek yeni hayatlar kurduğumuz bir sosyal ağ haline geldi. Facebook üzerinden hissettiklerimizi paylaşıyor, gittiğim yerlerde bildirim yapıyor, çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Artık 8-10 yaş aralığındaki çocukların dahi bir facebook hesabı var ve Facebook hesabının olmaması bir eksiklik olarak kabul ediliyor.

Ülkemizde Facebook kullanımına baktığımızda, aylık aktif kullanıcı sayısının 42 Milyon olduğunu görüyoruz. Ayrıca günlük aktif kullanıcı sayısı 26 Milyon. Ülkemizde her 2 kişiden 1’i bir Facebook hesabına sahip.

mavi-goz

Facebook’un hayatımızda bu kadar yer etmesi elbette akıllı telefonlarımızda da yer almasını sağlıyor. Yeni alınan bir akıllı telefonda  kurulan uygulamalar arasında hiç şüphesiz Facebook ilk sıralarda yer alıyor. Ancak akıllı telefonlarımızın zamanla eskimesi nedeniyle Facebook uygulaması zamanla düzgün çalışmamaya başlıyor ya da fazla yer kaplaması nedeniyle bellek sorunlarına neden oluyor. Bu sorunu göz önünde bulunduran Facebook, fazla yer kaplamayan ve düşük donanımlı telefonlarda sorunsuz çalışan Facebook Lite sürümü adında Facebook uygulamasının yeni bir versiyonunu kullanıcılara sundu.

  Facebook Lite Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Facebook Lite, düşük veri kullanımı ve az yer kaplaması nedeniyle az gelişmiş veya internet hızlarının düşük olduğu ülkelerde kullanımı kolaylaştırmak için geliştirilmiş bir Facebook uygulaması. Ülkemizde de internet paketi az olan kullanıcıların kullanabileceği oldukça kullanışlı bir uygulama.

sosyal-medya

Bu uygulamanın geliştirilmesinde hiç şüphesiz Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in internet.org projejesinin etkisi bulunmaktadır. Kısaca internet.org projesi, internet erişimine sahip olmayan insanları internet ile tanıştırmak olarak açıklanabilir. Projenin amacı, internet erişimi olmayan 5 Milyar insana internet erişimini ulaştırabilmek.

Facebook Lite sürümünü buradan indirebilirsiniz. Uygulamayı kurduktan sonra ki tüm adımlar diğer Facebook uygulamasından farksız. Kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaparak rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here