Sonik yangın söndürücü cihazlar köpük yada kuru kimyevi tozlar olmadan yangını sadece ses dalgalarıyla söndürebiliyor. Bazen dalgınlıkla bazen de alınmayan önlemler yüzünden yangın insan hayatını ve kullanım alanlarını yok ediyor. Bu durumun önüne geçmek isteyen George Mason Üniversitesi mühendislik öğrencileri sonik yangın söndürücüyü geliştirdiler.

Aslında fikir yeni değil daha önceden ABD Defansif İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) bu güne kadar geliştirdiği projelerde sonik yangın söndürücüler üzerine çalışmışlardı ama prototipler uzun yıllar başarı kaydedemedi çünkü başarılı bir prototip oluşturmak için doğru frekansı bulmak uzun zaman gerekiyordu.

Ses dalgalarının frekanslarınnı bulmak o kadarda kolay olmadı. Yaklaşık olarak 8 ay deney yaptılar ve uygun frekansları bulmayı başardılar.

Çalışma prensibi

Sonik yangın söndürücü cihazının çalışma şekli yanmakta olan madde ve onun etrafında bulunan oksijenli ortamı çevreleyerek görünmez bir duvar oluşturuyor. Böylece oksijenle buluşamayan ateş kısa sürede sönüyor. Uzay istasyonlarında yer çekiminin bulunmaması ve çıkabilecek yangınlara karşı sonik yangın söndürücüyü kullanılabilir yapıyo çünkü ses dalgaları yer çekimsiz ortamdan etkilenmiyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here