Japonların en tanınmış teknoloji şirketlerinden Sony, elektronik piyasasında pek çok ürünüyle temsil ediliyor. Tüketiciler zamanında bu markayı Walkman, ses sistemi, televizyon gibi elektronik ürünleriyle tanıdı ve sevdi. Mobil cihazların ve oyun konsollarının önem kazandığı günümüzde Sony denildiğinde öncelikli olarak Xperia akıllı telefonlar ve PlayStation konsol serisi hatırlanıyor.

Son tüketici Sony’i Android cihazlarıyla ve oyun konsollarıyla hatırlasa da, şirketin en fazla gelir getiren departmanları bu iki ürün kolu değil. Japon teknoloji devi, geliştirdiği görüntü sensörleri sayesinde ayakta duruyor. Yüzlerce dijital kamera, fotoğraf makinesi ve akıllı telefon, Sony imzası taşıyan görüntü sensörleri sayesinde yüksek kaliteli video ve fotoğraf yakalıyor. Apple’ın iki yeni göz bebeği akıllı telefonu iPhone 6s ve iPhone 6s Plus bile, Sony fotoğraf sensörleri içeriyor.

Sony yönetiminin duyurusuna göre, Sony cihazlar birimini yeniden yapılandırılacak. Bu yeni yapılanmayla birlikte şirketin görüntü sensörü operasyonlarının önemi gösterilmiş ve başarısı da ödüllendirilmiş oldu.

Sony en başarılı ve en karlı iş kolu görüntü sensörlerini (Image Sensors) ayrı bir şirket olarak ayırıyor. Yeni Şirket (Sony Semiconductor Solution) Sony Yarı iletken Çözümleri adını aldı. Kendi yongalarını da bu şirket altında üretecek Sony yinede Görüntü sensörlerinin şirketin birinci önceliği olacağını söylüyor. Yeni şirket 1 Nisan 2016 tarihinde faliyete geçecek ve Sony Görüntü Sensörleri artık yeni bir şirket olarak faliyetlerini sürdürecek.

CEO Kaz Hirai, bu hamlenin son tüketiciye yönelik ürünleri etkilemeyeceğini vurguluyor. Sony’nin çok fazla iş kolunda faaliyet gösterdiğini belirten CEO, şirketin verimliliği için çeşitli bölümlerinin bağımsızlık kazanmasının gerekli olduğunu açıklıyor. Nitekim, Sony’nin televizyon departmanı geçtiğimiz yıl Bravia ismiyle yeniden yapılandırılmıştı. Bir başka ayrışma VAIO PC bölümünde olmuş ve daha sonra bu ayrılan bölüm veya şirket satılmıştı.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here