Sony ilk olarak 2011’de satışa sunduğu el konsolu PS Vita için oldukça umutlu idi. Ancak PS Vita, piyasaya sunulduğu ilk andan bu yana Sony’nin beklediği başarıyı elde edemedi. PS Vita, Sony’nin büyük satışlar beklediği bir zamanda beklenen satış rakamlarını yakalayamadı.

Bu durum Sony firmasının pek hoşuna gitmedi. Cihazın bu şekilde beklenilenin altında satış yapmasının sebebinin pazarlama stratejisinden kaynakladığı düşünülse de birçok kullanıcı, akıllı telefon ve tabletlerde ücretsiz olarak oyun oynayabiliyor ve bu alışkanlıklar da PS Vita için engel oluşturuyor. Her ne kadar PS Vita’nın akıllı telefonlara göre çok fazla avantajı olsa da, telefonlar daha rahat taşınabiliyor ve oyun portföyü de gerçekten çok geniş.

Sony Computer Entertainment‘ın üst düzey yöneticilerinden Masayasu Ito, Japon 4Gamer sitesine verdiği bir röportajda; PS Vita için hiçbir ilk parti stüdyonun oyun geliştirmediğini, tüm ilk parti oyun stüdyolarının PS4‘e odaklandığını, PS Vita için 3. parti stüdyoların oyun geliştirmeye devam ettiğini söyledi. Masayasu Ito’nun belirttiğine göre, 3. parti geliştiriciler PS Vita için oyun geliştirmeye başladığından bu yana Sony’nin birinci parti stüdyoları PlayStation 4’e odaklı olarak çalışıyor ve Vita için bir çalışması bulunmuyor.

Sony PlayStation patronu Shuhei Yoshida da E3’te bilgi vermiş ve kendi stüdyolarından PS Vita için AAA oyunlar hazırlamadığını bildirmişti. Bu durum Sony’nin yeni taktiği olabilir. Ellerindeki tüm olanakları PS4 için kullanıp, PS Vita’yı 3. parti stüdyoların üreteceği içeriklerle ayakta tutmak. PS4’ün dünya çapında yüksek satış rakamlarına ulaşması ve PS Vita satışlarının beklenenden düşük kalması Sony’yi böyle bir hamle yapmaya itmiş olabilir.

Fakat bundan birkaç sene öncesine bakıldığında, Sony’nin PS Vita için Uncharted: Golden Abyss ve Killzone: Mercenarygibi dikkat çekici oyunlar hazırladığını görmek mümkün. Ancak bundan sonrasında yine böyle markaları PS Vita’da görür müyüz şüpheli ve pekte olası değil gibi.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here