Sony Bir Rakibi daha sektörden eliyor..

Bir süredir Teknoloji sahasında dolaşan; Sony‘nin Toshiba‘nın görüntü sensör departmanını tümüyle satın alacağı söylentileri bugün Sony tarafından resmen doğrulandı.

Görüntü sensörleri konusunda sektörde önemli bir paya sahip olan Sony, ciddi bir yükselişe geçen Samsung ile uzun vadede arasındaki rekabeti güçlendirmek adına Toshiba’yı bünyesine almak istiyor. Böylelikle sektördeki rakiplerden birini azaltmış oluyor ve CMOS sensörler alanında rakipsiz konuma geçiyor. Sony bir yandan akıllı telefon üretim tesislerini genişletmeye devam ediyor. Elindeki imkanların çoğunu mobil sektöre harcıyor.

Toshiba’nın sensör departmanının geliştirdiği yongaları kendi kullanmasa bile diğer akıllı telefon üreticilerine satması mümkün olabilir. Gelen bilgilere göre iki şirket bu konuda anlaşmaya bir hayli yakın. Sony, Toshiba’nın CMOS görüntü sensör birimini satın almak için görüşme içerisinde olduğunu doğruladı. Sony, satın alma işleminin gerçekleşmesi durumunda Toshiba’nın Oita şehrindeki görüntü sensörü fabrikasını bünyesine katacaklarını belirtti.

Toshiba görüntü sensör departmanında prodüksiyon konusunda teknolojiler geliştirerek ürünler üretiyor.

Sony‘nin bu bölümü satın almasıyla birlikte Toshiba’nın Japonya’da sahip olduğu ve bu alanda çalışmalar yapan fabrika, ekipmanlar ve çalışanlar tümüyle Sony’ye geçmiş olacak. Satın almanın yasal zeminlerinin 2015 sonuna kadar bitirilmesi beklenirken, tümüyle bitmesinin iki şirketin finansal yılının sonu olan Mart 2016’yı bulması bekleniyor. Sony ise görüntü sensör ve prodüksiyon bölümünü bir departman olmaktan çıkartıp yine Sony’ye bağlı olacak ayrı bir şirket olarak konumlandırmaya hazırlanıyor. Bu şirketin ismi Semiconductor Corporation olacak ve Toshiba’dan alınan bölüm bu şirkete bağlanacak. Bilindiği gibi Sony ürettiği kamera sensörlerini ve bazı çipleri Apple, Xiaomi ve Google gibi şirketlere satıyor bu da şirketin kârlılığı için oldukça önemli bir hale geliyor.

Sony, bu pazarda geçtiğimiz yıl yüzde 40’lık bir pay elde etmişti.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here