Japon teknoloji firması Sony’nin akıllı telefon pazarındaki geleceği ile ilgili son günlerde birçok haber yayınlandı. Haberlerin ortak noktası, eğer beklenen performans sağlanamazsa Sony’nin akıllı telefon sektöründen çekileceği idi.

Sony bu konuda resmi bir açıklamada bulunmamıştı. Gelen son haberlere göre; Sony’nin akıllı telefon sektöründen çekilmek gibi bir düşüncesi olmadığı gibi ileriye dönük olarak iddialı çalışmaları var. Sony Tayland’daki Pathum Thani Province’ta yeni akıllı telefon fabrikası açmayı planladığını duyurdu.

Firma burada zaten 2011 yılındaki sel felaketinden beridir üretim gerçekleştirmeyen bir fabrikaya sahipti. Birkaç Milyar Yen’lik yatırım firmanın 2016 yılında büyük çapta akıllı telefon üretimi yapabilmesine olanak tanıyacak. Başlangıçta yıllık birkaç milyon birimlik üretim gerçekleştirilebileceği ifade ediliyor. Daha önce gelen bilgilerde, Sony Tayvan’dan Jonathan Lin, “pazardan çekiliyorlar” söylentilerini yalanlamıştı. Şimdi bir resmi bilgi de Sony Mobile CEO’su Hiroki Totoki‘den geldi. Totoki, sektörden çekilme planlarının olmadığını; daha fazla enerji harcayarak daha iyi kameralı, daha iyi ekranlı ve daha iyi kullanıcı deneyimi sunabilecek telefonlar hazırlamayı düşündüklerini dile getirdi. Son olarak Xperia Z5, Xperia Z5 Premium ve Xperia Z5 Compact gibi modellerini teknoloji severlerin beğenisine sunan Sony, ilerleyen dönemlerde daha iyi modellerin sinyalini veriyor.

Sony, 20 yıl sonra ilk akıllı telefon fabrikasını açacağının müjdesini veriyor.

Sony mobil cihazlar için 1995 yılından bu döneme dek yeni bir tesis açılışı yapmadı. 20 yıl önce Pekin’de yerel partnerlerle birlikte mobil iletişim fabrikası açılışı gerçekleştirilmişti.

Bu tesislerin % 51’i yatırımcıların idi, Tayland’daki yeni tesis tamamen Sony’e ait olacak. Bu durumda firmanın akıllı telefon pazarında daha cesur adımlar atabilmesi mümkün hale gelebilir. Firmanın son yıllarda mobil iletişim sektöründe mali anlamda pek beklediği başarıyı elde edememişti.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here