İnternette var olmanın çeşitli yollarından biri de; sosyal ağların yaygınlaşmasıyla atıldı. Wikipedia, Myspace, Facebook, Frendster,  Flickr, Twitter, Friendfeed, YouTube  ve periscope gibi siteler, kullanıcıların o anda ne yaptıklarını, düşündüklerini, çektikleri fotoğrafları ve videolarını paylaşabildikleri platformlar olarak öne çıktı. Artık kullanıcılar geleneksel medyanın kendilerine sunduklarıyla yetinmeyip kendi içeriğini oluşturmaya başladı. İlgi çeken içerik ise; kullanıcılar tarafından paylaşılarak yıldızlaştı.

Alışılmışın dışında bir medya, kurumlar açısından alışılmışın dışında iletişim yöntemleri geliştirme gereksinimini de beraberinde getirdi. Günümüzde blogları, Facebook, Friendfeed, Youtube gibi sosyal ağları, forum alanlarını ve hatta haber sitelerinin yorum alanlarını da kapsayan platformlara sosyal medya deniyor. Bu platformlarda iletişim, iletişim anlamında bildiğiniz pek çok şeyi unutmanızı gerektiriyor. Sosyal ağların parçalarını oluşturan kullanıcıların ürettiği içerik, sosyal medyanın temelini oluşturuyor.

sosyal ağlar

Peki bu bilinmeyen alanda iletişim yapmak gerekli mi? Özellikle Türkiye’de kaç kişi sosyal medyayı kullanıyor diye soracak olursanız … Türkiye’de sosyal ağlar başlığı altında verdiğimiz rakamlara yeniden bir göz atmak yeterli olacaktır. Sosyal ağların içinde barındırdığı Türkiye’deki kullanıcı sayısı, sosyal meydanın da gücünü gözler önüne seriyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here