Türkiye’de 4 Kasım 2016 gece 01:00 sularından itibaren Facebook, Twitter, WhatsApp, Instagram ve YouTube gibi ülkemizde de en çok kullanılan sosyal medya sitelerine erişim engellendi!

3 Kasım 2016 akşamında ülkemizde internet kalitesinin düştüğünü sizlerde fark etmişinizdir. İnternet hızının azaltılmasının ardından 4 Kasım 2016 gecesi sosyal medya ağlarına erişim engellendi!

Türk Telekom ve Turkcell kullanıcıları gece 01:00 sularından itibaren bu sosyal medya ağlarına erişemezken, Vodafone kullanıcıları için haberi yaptığımız şu saatlerde (09:30) henüz bir engelleme olmamakta.

 Neden Sosyal Ağlara Erişim Engellendi?

Normalde herhangi bir siteye erişim engellendiğinde o siteye girdiğinizde siteye erişimin mahkeme kararıyla kapatıldığına dair bir bildiri görürsünüz, ama bu sefer bu dev sosyal ağlara girmeyi denediğinizde sitenin erişime engellendiği hakkında herhangi bir uyarı almıyorsunuz.

Henüz erişim engelleme kararının neden verildiği ve ne kadar süreceği hakkında yetkililer tarafından bir açıklama yapılmasa da bu erişim engelleme kararının ülkemizin Doğusunda yapılan operasyonlar nedeniyle verildiğini düşünmekteyiz. Bu kararın akıbetini gün içerisinde ilerleyen saatlerde hep beraber göreceğiz ve bu karar hakkında bir gelişme olduğunda size yine buradan duyuracağız.

 Erişim Yasağı Sürerken Sosyal Ağlarınızı Nasıl Kullanabilirsiniz?

Bu sosyal medya ağlarına yapılan erişim engeli kalkana kadar bu hesaplarınıza herhangi bir VPN ile sorunsuz bir şekilde bağlanabilirsiniz. (Bizim önerimiz Opera VPN’den yana.)

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here