Ortada bir medya platformu olunca; bu platform için iletişim yöntemlerinin gelişmesi de kaçınılmaz oluyor. Geleneksel medyada olduğu gibi; sosyal medyada da öncüler reklâm alanından çıktı. Reklam ajansları dijital platformlar için yeni yapılanmalara gittiler. Hatta sadece dijital platformlara yönelik reklam ve pazarlama çalışmaları yapan ‘dijital ajans’lar kuruldu. Tüm bunların sonucu olarak da sosyal medyada etkileşimli reklam, advergame denilen reklam temelli oyunlar ve daha pek çok uygulama hayata geçti.

Fakat kurumlar, sosyal medyadaki reklam bütçelerini her geçen bütçe dönemi arttırırken; sosyal medyada kurumlarının iletişimini yapmaya pek önem vermediler. Günümüzde sosyal medyada iletişim yapmak denildiğinde; kurumlar tarafından akla gelen yöntemler, Sosyal Ağlarda kurum kimliğini oluşturup kullanıcıları takip etmek ve kendini takip ettirecek yöntemler bulmak ya da  viral pazarlama yapmak gibi sıralanıyor.

Sosyal medya kurumsal kimlik

Oysa Sosyal Ağlar ve Sosyal Medya tümleşiği sunduğu imkanlar kadar riskleri de olan bir platform. İletişimin bugün olduğu gibi; sosyal ağlarda aktif kişilerin yönlendirmesiyle değil, hem iletişim konusunda hem de sosyal ağlarda deneyimli ekipler tarafından yönetilmesi gerekiyor.

 

Sosyal Ağlarda yapılan iletişim, mutlaka kurumun iletişim stratejileri ile paralel bir şekilde uzun dönemli olarak planlanmalı. Planlama öncesinde ise; mutlaka geçmişe yönelik bir araştırma yapılarak kurumun veya markanın sosyal ağlarda nerede durduğu belirlenmeli. Bu araştırma ve kurumun iletişim hedefleri doğrultusunda bir sosyal ağlar ve sosyal medya iletişim planı hazırlanmalı.

Bir diğer konu ise; kurumun veya markanın sosyal medya platformlarında kurumsal kimliklerinin oluşturulması. Eğer sosyal medyada var olmak isteniyorsa; bunu ancak o platformlarda aktif yer alarak yapabilirsiniz. Hatta bazı durumlarda sadece kurumsal hesaplar değil, tüketici ile doğrudan iletişim kuracak kurum/marka temsilcilerinin kimliklerinin oluşturulması gerekiyor.Firmalarda Sosyal medya

Sosyal medya platformları kullanıcıların birbirleri ile her konuyu konuştukları ve paylaştıkları ortamlar. Bu nedenle sosyal medya platformları mutlaka iyi takip edilmeli. Bu konuda profesyonel hizmet veren firmalar, ülkemizde de kurulmaya başladı. Sosyal medyada diyalogları takip etmek, kurumlara o sohbete müdahale ederek; olumlu bir durumu daha da parlatmaya, olumsuz durumu ise olumlu hale getirmeye olanak tanıyor.

Sosyal medyada unutulmaması gereken şeylerden biri de; bu sosyal ağların yönlendirmeye açık olması. Eğer iletişim stratejinizle uyumlu projeleri hayata geçirebilirseniz; sosyal ağlarda gündem haline gelmeniz mümkün.

Sosyal Ağlarda deneyimi olmayan bir kurumun yukarıda sayılan tüm bu çalışmaları kendi bünyesinde yapması tabii ki mümkün değil. Bu nedenle kurumların sosyal medyadaki iletişimlerini planlarken; iletişime kurumsal bir çerçeveden bakabilen, sosyal medyayı olduğu kadar kurumsal iletişimi de bilen ve bu alanda deneyimi olan firmalarla çalışmaları gerekiyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here