Orjinal ROM anlamına gelen Stock ROM ibaresi çoğumuz için yabancı ve ilginç gelebilir. Ama bu ilginç şeyi telefonlarımızda kullanıyoruz. Evet, Stock ROM’lar cihazlarımızın içindeki sistemlere denir. Örneğin; LG’nin verdiği Android 5.1.1 Lollipop, Android 6.0.1 Marshmallow güncellemeleri birer Stock ROM’dur. ROM kelimesinin açılımı Read-Only Memory” olarak geçmektedir. Anlamı ise “Yalnızca Okunabilir Bellek” olarak çevrilmektedir. Bu da telefonumuzdaki varolan sistemi kastetmektedir. Bu Stock ROM’lar bazen telefonlarımıza OTA (Over The Air) üzerinden, bazen de bilgisayar üzerinden LG’nin sağladığı programlarla gelir. Yazımızın devamında stock rom nasıl yüklenir sorusunun cevabını bulacaksınız.

OTA (Over The Air) üzerinden gelen güncellemeyi kontrol etmek ve yüklemek için telefonumuzda yazılım güncelleme kontrolü otomatik seçiliyse ve cihaz wi-fi ya da mobil veri bağlantılı ise direk karşımıza çıkar ama seçili değilse Ayarlar-Genel-Telefon Hakkında-Güncelleme Merkezi-Yazılım Güncellemesi bölümünden kontrol edip güncelleme yapabilirsiniz.

lg-g4

Eğer güncelleme kontrolü sonucu OTA üzerinden gelmemişse son bir seçeneğimiz bilgisayar üzerinden LG yardımcı programlarıyla güncellemektir. Bunlardan 3 tane bulunmaktadır:

1.LG Bridge

LG G3’den sonra çıkan modellerin desteklediği bu programı LG K serisi, LG X serisi, LG G4 ve Mini serisi, LG G5 ve Mini serisi ve en son olarak LG V10 desteklemektedir.Programı bilgisayara kurmak için LG sitesini ziyaret edin. LG sitesine girmek için buraya tıklayın. Programı cihazınıza uygun bir şekilde indirmek için resimlerdeki adımları uygulayın.

Adsız

Gerekli kategorileri seçtikten sonra veya cihazın model numarasını girdikten sonra iki seçeneğimiz oluyor. Birisi “Yazılım Güncelleme” bölümü diğeri ise “PC Sync” bölümüdür. Yazılım Güncelleme bölümünden 3 alternatif arasından biri olan LG Mobile Support Tool yardımcı programı indirilir ve USB driver indirilip kurulum yapılır.

Adsız

Cihazı bilgisayara USB kablo yardımıyla bağlayıp LG Mobile Support Tool programı çalıştırılır ve güncelleme yapılır.

asdfg

Kalan 2 alternatiften biri olan LG PC Suite ise LG G3 ve G3 modelinin altındaki cihazları desteklemektedir. Program PC Sync bölümünden indirilip kurulum yapılmalıdır.cihaz MTP (Medya Eşitleme) şeklinde bilgisayara bağlanmalıdır.

Adsız

Cihaz MTP (Medya Eşitleme) şeklinde bilgisayara bağlanmalıdır ve program çalıştırılıp güncelleme kontrolü yapılmalıdır.

12312

MTP bağlantısı başarılı bir şekilde yapıldıktan sonra programda sağ alt köşede cihazın olduğu arayüzde “Sürüm yükseltme k…” seçeneğine basarak güncelleme kontrolü yapılır.

ppp

Son alternatifimiz olan LG Bridge uygulaması da PC Sync bölümünden indirilmektedir.

12214

İndirilen uygulama çalıştırılıp “Software Update” (Yazılım Güncelleme) bölümünden kontrol edilip güncelleme yapılabilir.

tmo-lg-g4-640x435

Bu 3 alternatif programdan birini deneyebilir ve gönül rahatlığıyla güncelleme yapabilirsiniz. Bilgisayar üzerinden LG yardımcı programlarıyla güncelleme yapmanın garantiye hiçbir etkisi yoktur ve cihaza herhangi bir zarar vermemektedir.

Yorum Yapın

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here