Google‘ın 10 yılı aşkın bir süredir geliştirdiği teknolojiyi ticarileştirmek için bir adım atıldı. Google, “kendi-kendini sürüş” otomobil teknolojisini Waymo olarak adlandıracağı yeni bir şirkete koyuyor. Yeni işletme Waymo, Google’ın ana şirketi Alphabet’a ait olacak.

  Sürücüsüz Otomobil Waymo

Medya etkinliğinde şirket, sürücüsüz prototip otomobil kullanarak tam bir yolculuk yapabilen kör bir adamın hikayesini gösterdi. Gezi 2015’te gerçekleşti, ancak şirket ilk kez Salı günü bu konuda konuştu. Waymo‘nun CEO’su John Krafcik;

“Waymo yeni bir şirket olabilir, ancak uzun yıllar boyunca Google’da geliştirilen otonom sürüş teknolojisi üzerine inşa ediyoruz. Bu teknolojinin, motorlu taşıtların her yıl dünya genelinde seyahat ettiği on trilyon milin daha güvenli, daha verimli ve daha ulaşılabilir ulaşım biçimleriyle yeniden şekillenebileceğine inanıyoruz. 20 Ekim 2015’te, dünyanın ilk tam otomatik sürüşüne imza attık.”

“Steve Mahan, prototip araçlarımızdan birine Austin banliyölerinde gezinerek yalnız başına bindi. Steve yasal olarak kördü, bu yüzden sensörlerimiz ve yazılımlarımız şöfördü. Bu yolculuk mümkün oldu, çünkü otomobillerimiz acil durum araçlarını algılama ve bunlara cevap verme, çok şeritli yolları ustalıkla kullanma ve insanların yolda ne yapacağı öngörülemeyen davranışlarını tahmin etme gibi en zorlu sürüş görevlerinin üstesinden gelebilir. Bu becerileri 2 milyon milin üzerinde gerçek dünya sürüşü ile deneyimledik ve geçen yıl sadece simülasyonda bir milyar kilometre test yaptık. Hiçbir test sürücüsü olmaksızın günlük kamuya açık yollarda  bir yolculuğa çıkma yeteneği, ekibimiz ve bu teknolojinin geleceği için önemli bir kilometre taşıydı.”

“Projenin ilk günlerinden beri çalışmalarımız, kendi kendine çalışan otomobillerden en fazla fayda sağlayacak şekilde, toplumdan edindiğimiz geri bildirimlerle şekillendirilmiştir. Waymo olarak atacağımız bir sonraki adım, insanların araçlarımızı günlük işler yapmak, işe gidip gelmek ya da kasabadaki bir geceden sonra eve güvenli bir şekilde ulaşmalarına izin vermek olacak. 97 yaşında bir kadın olan annemi düşünüyorum. Yalnız yaşıyor, ancak ehliyetsiz. Ziyaret etmek için Güney Kaliforniya’ya uçtuğumda zamanımı, sık sık, basit işler yapması ve arkadaşlarını ziyaret etmesi için onu gezdirip dolaştırmakla geçireceğim, kendi başına kolayca göremeyeceğim. Yapacak daha çok iş var, ancak annem ve Steve gibi insanların daha kolay ve güvenli bir şekilde, Waymo tarafından yönlendirilebileceği bir dünyaya giden yolu görebiliriz.” diye yazdı.

Waymo sayesinde seyahat etmek için harcadığımız zaman, yapmak istediğimiz şeyi yapmak için harcanabilecek zaman olacağa benziyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here