Henüz pilot aşamada olan şoförsüz otobüs Japon bilim insanları tarafından bizzat denendi.

Yunanistan’ın Trikala şehrinde seyir eden ilk şoförsüz otobüs görenleri hayrete düşürüyor.

City Mobil 2 ismiyle piyasaya sürülecek olan proje, Avrupa Birliği desteğiyle hazırlandı. Şoförsüz şehir otobüsleri yalnız şoförleri değil toplu taşıma alışkanlıklarımızı da değiştirecek. Konuyu Proje Müdürü Carlos Holguin şu sözlerle anlattı: “Kazalar yaşanıyor, trafik sıkışıyor ve pek çok araç aynı anda kullanıldığı için hava kirliliği yaratıyoruz. Bu sorunların tümü ancak toplu taşıma yöntemiyle çözülebilir. Ancak, maalesef şoförlü toplu taşıma araçları her sorunu ortadan kaldırmıyor. En etkin çözüm kendini kullanan araçlar olacak.City Mobil 2, Fransız üretici Robosoft tarafından hayata geçirildi. Beş metre uzunluğunda ve bir buçuk metre genişliğindeki araç 10 kişi ile bir engelli vatandaşı rahatlıkla taşıyabiliyor.

city 2 şoförsüz araç

City Mobil 2, saatte 20 kilometre hız yapıyor. City Mobil 2 aracının tanıtımını yapan Teknisyen Müdürü Vasilis Karavasilis; “Otobüsler elektrikli bir motora sahip. Lazer odaklı GPS sistemiyle yönünü buluyor. Tüm şehrin haritasını çıkarttık ve her bir santimetre karelik alanı işaretledik. Eğer otobüsün lazer sistemi, yolda yabancı bir engel tespit ederse araç kendi kendini durduruyor.” dedi. Aracı takip eden kontrol odasında ise herşey teknisyenler tarafından kayıt altında tutuluyor. Bir problem halinde otobüs yoldan çekiliyor.

Test aşamasında otobüste bulunanlar aracın oldukça sessiz olduğunu ve seri ilerlediğini, bir başka aracın geldiğini de zil sesi şeklinde uyarı ile bildirdiğini, rahat bir yolculuk keyfi sunduğunu söyledi. City Mobil 2 Otobüsler Şubat ayında Yunanistan’ın Trikala şehrinden ayrılacak ve otobüs hattı yeniden bisiklet yoluna çevrilecek. Sürücüsüz şehir otobüsleri City Mobil 2’nin bir sonraki durağı ise İspanyol kenti Leon olacak.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here