Bu yılın öne çıkan teknolojilerinden birisi olan sanal gerçeklik için Google, bu alanda yaratıcı ve özellikle maliyet yönünden heyecan verici bir projeye imza atarak karton sanal gerçeklik gözlüğü Cardboard’ı duyurmuştu.

İsteyen kullanıcıların kendi sanal gerçeklik gözlüğünü bir parça mukavva ile mıknatıslar, cırt-cırt bantlar, kauçuk bantlar, makas ve 40 mm çapında cam malzemelerle birlikte gözlük için yayınlanan Cardboard uygulamasını başlatacak NFC etiketini kullanarak yapabilmelerinin önünü açıyor. Gözlüğünüzü yaptıktan sonra telefonunuz üzerinden izlenebilecek içerikleri ise Cardboard uygulamasında bulabilirsiniz.

Uygulama ile Google Earth‘te sanal bir dünya turuna çıkabilir, dünya üzerindeki nefes kesici doğa harikalarını görebilir, farklı kültürlerdeki sanat eserlerinin görüntülerine bakabilir veya Youtube videolarını izleyebilirsiniz.

Google’ın I/O 2015 konferansı kapsamında yenileyeceğini duyurduğu ucuz yollu sanal gerçeklik başlığı Cardboard, uygulama tarafında önemli bir aşama kat etti. Bildiğiniz gibi Google Cardboard ekran yerine içerisine takılan Android ile iOS cihazları kullanıyor ve sanal gerçeklik ile uyumlu içerikleri kendi adını taşıyan uygulaması üzerinden sunuyor. Akıllı telefonlar aracılığıyla sanal gerçeklik sunan Google Cardboard, desteklediği dil sayısını arttırdı. Daha önce market değişimi ile elde edilebilen Google Cardboard, artık aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 100 farklı ülke ve 39 dilde görev yapıyor. Bu sayede daha evrensel hale gelen Google Cardboard, yazılım geliştirme kiti açısından da önemli değişiklikler kazanıyor.

Daha fazla dil seçeneği ile küreselleşen uygulama, Türkçe dilini de destekler hale geldi.

Sanal gerçeklik konusuna farklı bir yaklaşım sergileyen Google, Cardboard ile birlikte bu teknolojiden herkesin çok ucuza yararlanmasını sağlıyor. Farklı şekillerde oluşturulan karton yapılı gözlüklerin kullanıldığı seçenekte, asıl kaynaksa akıllı telefonumuz. 6 inç boyutuna kadar destek sunan ve büyük ekranlı bir telefona ihtiyaç duyan Google Cardboard, satın alacağımız veya kendi yaptığımız kağıttan gözlük ile sanal gerçekliğin tadına bakmamızı sağlıyor. Elbette bunu yaparken belli başlı bir uygulamayı da indirmemiz gerekmekte. Play Store ve App Store mağazaları üzerinden indirilebilen Google Cardboard, artık herkese ulaşabileceği bir durumda.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here