İstihdam, sosyal sorumluluk, ürün ve çözümler gibi alanlarda engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak, onları hayatın içine daha çok katmak için “Engel Tanımayanlar” çatısı altında pek çok projeye imza atan Turkcell, ödüllü Hayal Ortağım mobil uygulamasına yeni bir hizmet daha ekledi.

Turkcell’in, Young Guru Academy (YGA) işbirliği ve Sesli Betimleme Derneği’nin (SEBEDER) desteğiyle hayata geçirdiği “Cepten Sesli Betimleme” hizmeti, görme engellilere mobil uygulama üzerinden ulaştırılması bakımından dünyada bir ilke imza attı.

Turkcell’in Young Guru Academy işbirliğiyle görme engelliler için geliştirdiği “Cepten Sesli Betimleme” dünyada ilk kez bir mobil uygulama üzerinden filmlerde diyalogsuz sahnelerin ayrıntıları görme engellilerin kullanımına sunuldu. “Cepten Sesli Betimleme” görme engellilere vizyon filmlerini herhangi bir sinema izleyicisi ile aynı keyfi alarak izleme imkanı sunuyor. İlk olarak BKM yapımı “Hayat Öpücüğü” filmi ile hayata geçirilen ve Türkiye’deki tüm sinema salonlarında geçerli olacak “Cepten Sesli Betimleme” hizmeti, önümüzdeki dönemde pek çok vizyon filminde uygulanacak.

Filmin kilit noktası olan çevre, mekân, kişi ya da objeye dair özelliklerin; diyalogsuz sahnelerin sesle aktarılabilmesi ve bu sayede görme engellilerin kesintisiz film keyfi yaşaması amacıyla geliştirilen “Cepten Sesli Betimleme‘, uygulamasında, anlatıcı ses, ortamı ve oyuncuları ayrıntılarıyla tasvir ediyor. Böylece görme engelliler de filme ilişkin bilgilere diğer sinema izleyicileri kadar sahip oluyor ve sinemada bulunmaktan daha fazla tat alabiliyor. Görme engellilere sevdikleriyle birlikte sinemaya gitmenin keyfini yaşatan “Cepten Sesli Betimleme” uygulaması Türkiye’nin dört bir yanındaki sinema salonlarında aynı anda hizmete girdi.

Turkcell Hayal Ortağım‘a eklenen ve bu yeni hizmetin detaylarını aktarmak için düzenlenen toplantıda projeyle ilgili konuşma yapan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, YGA kampında projeyle ilgili konuşmayı yaptığı dönemde Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenci olan Gamze Sofuoğlu’nun Turkcell Engelliler Segmenti Sorumlusu olarak şirketlerinde çalıştığı bilgisini paylaşırken. Projenin görme engellilerin çalışmalarıyla hayata geçirildiğini belirtti.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here