Türkiye’de birçok alanda sosyal ağların varlığı hem son kullanıcı hem de şirketler için önem arz ediyor. Bu alanların başında Türkiye’ye en uygun model olan arkadaşlık ve çevre edinmek için kullanılan sosyal ağlar ilk sırada yerini alıyor. Arkadaşlık ve çevre edinme dışındaki sosyal ağlara örnek vermek gerekirse; iş sosyal ağları ve marka odaklı sosyal ağlar önemli örnekleri oluşturuyor. Aynı örneği daraltarak baktığımızda; ülkemizde aktif olarak marka kullanıcıları topluluğuna SONY VAIO kullanıcılarının oluşturduğu Club VAIO karşımıza çıkıyor. Club VAIO’nun Avrupa’da 2.5 milyonu aşkın üyesinin olması, Sosyal Ağların spesifik odaklı durumlarda dahi ne kadar güçlü bir yapı barındırdığının bir göstergesidir.
Türkiye’de Sosyal Ağların yoğunluk sıralamasını şekillendiren  en önemli faktörün, Türk insanının internet kullanım alışkanlıkları olduğunu bilmek gerek. Arkadaşlık ve çevre edinme amacıyla kullanılan Facebook, Türkiye’de 13 milyona yakın Türk üyesiyle 1. sırayı kimseye kaptıracak gibi gözükmüyor.

Sosyal medya

2009 Mayıs ayına ait rakamlarla bakacak olursak; Türkiye’deki internet kullanıcı sayısı 18.1 Milyon kişi. İnternet başında geçirdiğimiz süre, ayda ortalama 30 saat. Bu rakamlar ile Avrupa’da internette en çok vakit geçiren ülke sıralamasında 1. sırada yerimizi alıyoruz.

İnternet kullanım alışkanlıklarımızda sosyal ağların yeri ve kullanım alışkanlıklarımız aşağı tablodaki şekilde sıralanıyor. Toplam Türk internet kullanıcısı olan  18,142,000 Kişinin  79.6%’sı olan 14,443,000 kişi Sosyal Ağlar kategorisinde yerini almış durumda. İnternet kullanıcılarının internette geçirdiği zaman sıralamasında ise Sosyal Ağlar, üst sıralarda yerini koruyarak internette geçirdiğimiz zamanın önemli bir kısmını kaplıyor diyebiliriz.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here