Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yerli katkının mümkün olduğunca yüksek olacağı Türksat 5A ve Türksat 5B uydularının ihale süreçlerinin 1,5-2 ay içerisinde tamamlanacağını belirterek, “Bu senenin son çeyreğinde Türksat 5A ve Türksat 5B uydularına ilişkin sözleşmeleri yaparak, sene sonunda proje çalışmalarımızı bitirerek, işe başlamak istiyoruz” dedi.

  Hedef 2023’e kadar uzayda 10 uyduya sahip ilk 10 ülke içerisinde yer almak!

Arslan, Türksat‘ın dünya uydu operatörleri arasında ilk 20’de bulunduğunu belirtti ve hedeflerinin 2023 yılına kadar uzayda 10 uyduya sahip ilk 10 ülke içerisinde yer almak olduğunu söyledi.

Türksat 5A‘nın 2018 yılının sonlarında 31 derece Doğu, Türksat 5B‘nin ise 2019 yılında 42 derece Doğu yörüngesine fırlatılması hedeflenmekedir. Türksat 5A uydusu Türkiye, Avrupa, Afrika, Ortadoğu, Asya ve Avrupa ülkelerine yönelik televizyon yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sağlayacak.

Ayrıca Arslan, Türkiye’nin ilk yerli uydusu Türksat 6A‘nın da yapım çalışmalarının Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi USET‘te devam ettiğini ve uydunun 2019‘da tamamlanarak uzaya fırlatılmasının hedeflendiğini belirtti.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here