Popüler sosyal medya platformu Twitter’da Jack Dorsey’in kalıcı Yönetim Kurulu Başkanı (CEO) olmasının ardından önemli değişiklikler yaşanmaya başlamıştı.

Şirkette ilk olarak ciddi sayılarda işten çıkarmalar ile başlayan değişim Jack Dorsey‘in şirket hisselerinin 1/3’ini şirket çalışanlarına dağıtacağını duyurmasıyla beraber hız kazandı. Geçtiğimiz ay sonlarında uzun zamandır beklenen anket oluşturma desteğini tüm kullanıcılarına getireceğini açıklayan Twitter şimdi de kullanıcılarının yıllardır alıştığı bir butonu değiştirdi.

Bilindiği üzere “favori” butonu Twitter’ın en temel butonlarından birisiydi. Kullanıcılar başkalarının tweet’lerini beğendiklerini belli etmek, onaylamak ya da destek olduklarını göstermek için “favori” butonunu kullanıyordu. Ancak bugün itibariyle bu buton resmen kaldırıldı. Birçok kişi tarafından sevilerek kullanılan ve Twitter ile özdeşleşen özelliklerden biri haline gelen Favori özelliği, yerini “Beğen” butonuna bıraktı. Twitter yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre; “Twitter’ın kullanımını daha kolay hale getirmek için” bu tarz bir değişikliğe gidildiği, “Favori” özelliğinin duygusal bir ifade için çok sert bir reaksiyon olduğu belirtilirken; yeni “Beğen” butonunun da evrensel bir sembol haline geldiği için daha iyi sonuçlar vereceğine vurgu yapılıyor.

Twitter'a Beğen Butonu geldi
Twitter’a Beğen Butonu geldi

Ayrıca Periscope’taki kalp sembollerinin de bu kararlarında etkili olduğu ifade ediliyor. Bugün itibariyle Twitter’ın iOS ve Android uygulamalarında, web sürümünde, TweetDeck platformunda, Vine’ın Android uygulamasında ve Vine’ın web sitesinde aktif edilen yeni “Beğen” butonu, kalp şeklinde bir ikon ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Vine’ın iOS sürümüne ve Twitter’ın Mac sürümüne ise önümüzdeki günlerde gelmiş olacak. Bu buton Twitter‘da gri kalp şeklinde yer alıyor. Kullanıcılar bu butonu kullandıklarında ise kalp “kırmızı” oluyor. Ayrıca son dönemde yaptığınız favorileri gördüğünüz “Favoriler” bölümü ise “Beğeniler” bölümü olarak değiştirilmiş. Burada yaptığınız beğenileri görebiliyorsunuz.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here