İnsanoğlunun bugüne kadar uzaya gönderdiği teleskoplar, uzay istasyonları, uydular… bizlere o kadar güzel fotoğraflar gönderdiler ki evrenin (uzay-zamanın) büyüklüğüne olan hayranlığımızı kat be kat arttırdılar. Bizler de bu yazımızda sizler için “uzayın noeli” adı altında, uzaya gönderdiğimiz bu uzay araçlarından gelen kozmik güzellikleri sizlerle paylaşacağız. Uzaya, uzay fotoğrafları ve uzay fotoğrafçılığına meraklıysanız sizleri harika bir yolculuk bekliyor!

1. Winter Wonderland – NGC 6357

Winter Wonderland – NGC 6357 (NASA, Chandra X-ray Gözlemevi)

Uzayda kar yağıyor! Tabiiki gerçekten değil, ama gökbilimciler bu renkli bulutsuyu “Winter Wonderful(Kış Harikalar Diyarı) olarak adlandırıyorlar. Kozmik Bulutların arasında, ince ince yağan kar gibi görünen benek şeklindeki soğuk mavi renkli yıldızlardan oluşan bu kış gibi soğuk bulutsu kelimenin tam anlamıyla hayret verici.

2. Two Festive Nebulas – NGC 248

Two Festive Nebulas – NGC 248 (Hubble)

Evimizden 200.000 ışık yılı uzaklıkta bulunan ve gökbilimciler arasında NGC 248 olarak bilinen bu harika bulutsu, 2015 yılında, insan yapımı yapımı en pahalı teleskop olan Hubble tarafından çekilmiştir.

3. Snow Angel Nebula – S106

Snow Angel Nebula – S106 (Hubble)

Hubble Uzay Teleskobu’nun çektiği bu fotoğraf Sh 2-106 veya kısaca S106, Cygnus (The Swan (Kuğu)) takımyıldızında kompakt bir yıldız oluşum bölgesi. Fotoğraf 15 Aralık 2011’de yayımlandı.

4. Cosmic Wreath

Cosmic Wreath (WISE)

NASA’nın WISE uzay teleskobu tarafından çekilen bu görüntüde, yıldız oluşturan Bernard 3 bulutsusu, bir noel çelengi gibi görünüyor. Bebek yıldızlar tozlu bölgede doğarken, “gümüş çan” yıldızları hem bulutsunun önünde hem de arkasında bulunmaktalar.

5. Ay’ın Noeli “Earthrise”

Ay’ın Noeli “Earthrise” (NASA)

Bu fotoğraf Aralık 1968’de Apollo 8 atronotları tarafından “Earthrise” (Dünya Doğumu) olarak adlandırılmıştır.

6. Celestial Ornament: Pulsar SXP 1062

Celestial Ornament: Pulsar SXP 1062 (NASA, Chandra X-Ray Gözlemevi ve ESA, XMM-Newton)

Yeni yıla tam hızla ilerlerken, teleskopların bir birleşiminden yeni bir görüntü, olağandışı bir kozmik süsleme ortaya çıktı. NASA’nın Chandra X-ray Gözlemevi ve ESA’nın XMM-Newton’ından alınan veriler, Küçük Magellan Bulutu’ndaki süpernova kalıntılarında bu genç pulsarın bulunması için bir araya geldi. Optik veriler, görüntünün solundaki yıldız oluşturan bölgede muhteşem gaz ve toz oluşumlarını da gözler önüne sermekte.

7. Space Christmas Tree

Space Christmas Tree (ESO La Silla Gözlemevi, Wide Field Imager, Şili)
Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here