Dünya üzerinden en fazla kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması devi WhatsApp’a sık sık yeni güncellemeler geliyor. Son olarak Android platformuna yedekleme özelliğini getiren WhatsApp, şimdi de yeni bir güncellemeyle iOS platformu için 3D Touch desteğini getirdi.

Bu yeni güncellemeyle beraber iPhone 6s ve iPhone6s Plus kullanıcıları, WhatsApp’ı kısayollarla birlikte çok daha rahat bir şekilde kullanabilecekler. Ayrıca bu yeni güncellemeyle beraber birçok hata giderilmiş ve performans artışı sağlanmış oldu. Apple’ın yeni telefonları olan iPhone 6S ve iPhone 6S Plus‘la birlikte hayatımıza giren 3D Touch özelliği giderek daha da yaygın hale geliyor.

Apple 3D Touch‘ı “peek” ve “pop” olarak ikiye ayırıyor. Peek, dokunduğunuz öğeyle ilgili bir ön-izleme penceresi açarken Pop, bu içeriği gerçekten açmanıza olanak tanıyor. Amaç, arayüz içerisinde daha hızlı ve kolay dolaşmanız. Apple, 3D Touch işlevini kullanırken işlevi parmaklarınızla hissetmeniz için iPhone’un titreşim yeteneklerini de bir adım öteye taşımış. Yenilenen haptic feedback bileşeni, kullandığınız işleve göre parmağınıza 10 milisaniye veya 15 milisaniye gibi kısa geri bildirimler gönderebiliyor.

WhatsApp yaptığı güncelleme ile iPhone6S ve iPhone 6S Plus kullanıcılarına fotoğraf, link, kişiler, videolar ve harita konumlarına parmaklarıyla baskı uyguladıklarında ön izleme imkanı sunuyor. Bu sayede o an için ara yüzden çıkış yapmadan bakmak istediğiniz şeylere göz gezdirebiliyor ve devamında parmağınızı ekrandan çektiğinizde ara yüzden kaldığınız yerden işlemlere devam edebiliyorsunuz.

iOS sürümünde bazı hatalar olduğu önceki versiyonlarda tespit edilen WhatsApp yeni güncellemeyle birlikte bu problemleri de ortadan kaldırmış durumda. Kullanışlılık açısından oldukça yerinde ve doğru bir güncelleme yapan WhatsApp’a gelen tek yenilik bunlarla da sınırlı değil. Bunun yanı sıra başta Arapça olmak üzere sağdan sola doğru okunan dillere de destek gelmiş durumda.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here