İnternet üzerinden ücretsiz olarak mesajlaşmayı sağlayan WhatsApp uygulaması kısa sürede pek çok kullanıcıya ulaştı. Uygulama sayesin de, sadece mesajlaşma değil, ses kaydı, aynı zamanda fotograf, video, konum bildirimi de yapmak mümkün.

Teknoloji’de ki bu gelişmeleri Kamu kurumları da avantaj olarak değerlendirip kullanıma geçmiştir. İşte bunlardan biri olan istanbul Trafik Denetleme kurumu.Yaklaşık bir ay önce istanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Trafikte yaşanılan sıkıntıları en aza indirmek maksadıyla aldığı karara istinaden alınan, iki hat ve 20 kişilik inceleme ekibi ile oluşturulan bir birim trafikte kural ihlali yapan sürücüleri şikayet etmek ve yapılan şikayetleri iceleyip değerlendirmek için görevlendirildi.

İstanbul Trafik Denetleme şube Müdürü Mesut Gezer, Trafikte yaşanan sorunların ve yanlış davranışların bildirilmesi amacı ile Whatsapp’ı kullanmak için iki hat aldıklarını (533 155 0 155 – 552 155 0 155 ) bildirmişti. Trafikte sorunlarla veya yanlışlarla karşılaşan sürücülerin WhatsApp üzerinden bu numaralara ellerinde bulunan video ve görüntüleri iletmesi durumunda video’da bulunan sürücüler hakkında yasal işlem yapılabileceğini açıklamıştı.

Şu anda sadece istanbul genelinde uygulamaya giren sistem, adeta fotograf ve video yağmuruna tutuldu. WhatsApp sayesinde kullanılan hatlardan dolayı kısa bir süre içerisinde 900 sürücü’ye ceza kesilmesini sağladı. 20 kişilik bir ekip tarafından detaylı şekilde incelenip kontrol edilen sistemde, kural ihlali yapan ve ceza kesilen sürücü sayısının gün geçtikçe hızla artacağı düşünülmekte. Trafik Kontrol Komuta Merkezi tarafından belirtildiğine göre bu güne kadar sistem üzerinden 15.000 görüntü ve video kendilerine ulaştırılmış.

WhatsApp uygulamasının Trafik alanında kullanımın da dikkat edilmesi gereken alan ise video veya fotoğrafı çeken kişinin şoför değil, yan koltukta veya arka koltukta oturan kişi olması gerekmektedir. Trafikte yasalara uymayanları ihbar etmek için yasaları da ihlal etmemek gerekir.

 

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here