Ekrana yumuşak veya sert basmanıza göre iki farklı komut çalıştırabilen Force Touch teknolojisine olan ilgi giderek artıyor.

Apple, Huawei, ZTE derken şimdi de Xiaomi önemli bir ortaklık ile bu teknolojiyi kullana bilmenin planlarını yapıyor. ilk olarak Apple Watch akıllı saatinde ve sonrasında yeni MacBook ailesinin trackpad kısmında gördüğümüz dokunmatik ekranlarda farklı baskı hassasiyet seviyesine göre farklı komutlar çalıştıran Force Touch teknolojisini akıllı telefon sektöründe de bu teknolojiyi Huawei kullanmıştı.

Apple iPhone 6S serisinde ise 3 baskı seviyeli 3D Touch olarak bu teknolojiyi kullanmakta.

Force Touch teknolojisi ekrana yumuşak veya sert basmanıza göre iki farklı komut çalıştırabiliyor. Örneğin uygulama ikonuna yumuşak basış ile uygulamaya giderken, sert basış ile uygulamaya girmeden komut menüsünü çalıştırabiliyorsunuz. Force Touch henüz çok yaygın değil ancak Çinli üreticilerin bu teknolojiye daha çok ilgi gösterdiği açık zira Huawei Mate S sonrasında ZTE Axon mini modelinde de aynı çözüm bulunuyor. Muhtemelen pazarda farklılaşma adına Çinli üreticiler bu teknolojide büyük bir potansiyel görüyor. Şimdi de sırada diğer bir Çinli üretici Xiaomi var. Gelen haberlere göre Xiaomi, Synaptics ile işbirliği yaparak bu teknolojiyi gelecekteki cihazlarına getirmeyi planlıyor.

Bildiğiniz üzere Synaptics de ClearForce adında kendi teknolojisini geliştiriyor.

ClearForce sadece menü açılması değil ekranın kaydırılması, kilit ekranının açılması, klavyede shift tuşu görevi, resim düzenleme gibi pek çok fonksiyonu da destekliyor. Yani şu an için fonksiyon alanı en geniş teknoloji diyebiliriz. Xiaomi’nin hangi cihazlarında bunu kullanacağı bilinmiyor ancak Mi5 modelinin bu yıl piyasaya sürülme ihtimali olduğu için muhtemelen es geçecektir. Bir süredir dedikoduları ortalıkta dolaşan Mi Note ve Mi Note Pro modelleri buna daha yakın gibi görünüyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here