Jerry Yang ve David Filo tarafından 1995 yılında kurulan Yahoo uzun yıllar Sanal alemin ilk gerçek krallarından ve hatta tekellerinden biri olarak görülüyordu. Ancak yerini son yıllarda Google gibi markalara kaptırarak arka planda kaldı. Bu durum eski CEO’su Scott Thompson’ın 2012 yılının Mayıs ayında sahte diploma skandalı nedeniyle istifasının ardından Google’da yöneticilik yapan Marissa Mayer’ı yeni CEO’su olarak atamasına kadar devam etti.

Yahoo’nun beşinci kadın CEO’su olan Mayer, aynı zamanda arama motoru devinin başkanı ve yönetim kurulu üyesi oldu. Google’da son olarak Google Local, Maps ve Location hizmetlerinden sorumlu olan Mayer, Google Maps, Google Earth, Street View ve restoran reyting hizmeti Zagat’ın masaüstü bilgisayar ve mobil cihazlar sorumlusuydu. Mayer, Google’a 1999 yılında, şirketin 20’inci çalışanı olarak katılmıştı. Google’a 100’den fazla içerik kazandıran Mayer, görüntü, kitap ve ürün araması, araç çubuğu, iGoogle, Google News ve Gmail gibi önemli içerik ve hizmetlerin mimarı olmuştu.

CEO Marissa Mayer‘ın gelişine kadar düşüşe devam eden Yahoo, Mayer’ın akıllıca hamleleri sayesinde farklı kollarda tekrar güçlenmeye başladı, yeni atılımlar yaptı.
Bunlardan bir tanesi de şirketin arama motoru oldu. Yahoo, arama motoru için kaybettiği yerini geri kazanmaya çalışıyor ve Google arama motorunu ve hatta Bing’i tercih eden kullanıcıları kendisine çekmek için çabalıyor. Görsel arama motorunu güncelleyen Yahoo, kullanıcılarına 1TB ücretsiz fotoğraf alanı sunmaya başlayan Flickr ile işbirliği yaptı.

Yahoo, arama motoruna hesabınızla giriş yaptığınızda Flickr arşivinizin veya takip ettiğiniz kişilerin fotoğraflarından arama sonuçlarıyla ilişkili görsellere yer veriyor. Bu konuda kişiselleştirilmiş sonuçlar sunmayı hedefleyen Yahoo, kullanıcılara kendi fotoğraflarının yanında Flickr’da popüler hale gelmiş ve takip edilen kişiler arasından da görseller sunacak. Güncelleme Flickr ile sınırlı değil. Artık daha fazla görüntü butonu sayesinde çok daha geniş sonuçlara ulaşılabiliyor. Ayrıca oldukça başarılı bir filtreleme yeteneğine sahip olan Yahoo, boyut ve renklere göre görsel aramalarınızda filtreleme yapabiliyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here