Yandex arama motorunun milyonlarca dolarlık kodları hacklendi ve şimdi kodlar internette satışa sunuldu

Yandex arama motoru Rusya da büyümesinin ardından ülkemizde ofis açarak burada da oldukça kaliteli bir arama motoru olmak için neredeyse hergün yeniliklerle karşımıza çıkmaya çalışan bir arama motoru olmuştur. Yandex ülkemize ofis açmadan kodlamarın oldukça büyük bir kısmını tamamlamıştır.

Yandex yöneticileri arama motorunun sağlam ve botlarının da olabildiğince hızlı çalışabilmesi için milyonlarca dolar bütçe ayırarak kodlamalar hazırlamış ve aylarca bu proje üzerinde çalışmıştır. Yandex ülkemize ilk geldiği anlarda pek kullanıcı kitlesi kazanamamış olsa da şimdi daha büyük bir kitle ile arama motoru yayını yapmaktadır.

Ancak Yandex’in kodlarının yasadışı bir şekilde indirilmesi firmayı üzdü çünkü milyonlarca dolarlık büyük yatırım boşa gitti denilebilir başka bir rakip firma bu kodları alarak Yandex’in yaptığı bütün çalışmalara ve kodlara ulaşabilir. Yandex’den bir açıkalma gelmese de uzmanlar Google dahil olmak üzere tüm Yandex rakibi sitelerin yapmış bile olabileceğini açıkladılar ancak bu sadece bir açıklamadır ve hiçbir gerçeklik payı yoktur.

 

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here