Teknoloji de devrim olarak nitelendirilen sanal gerçeklik gözüklükleri 90’lı yıllarda ortaya çıkmış ancak yüksek fiyatları dolayısı ile istenilen rağbeti görmemişti. 2020 yılında 150 milyar dolarlık pazar oluşturması beklenenen sanal gerçeklik piyasasında Samsung firması da olanca hızıyla yerini almaya devam ediyor. Oculus VR firmasıyla hareket ederek ortaya Gear VR’ı çıkaran Samsung’un sanal gerçeklik üzerine çalışmaları son sürat devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl IFA’da tanıttığı Gear VR sanal gerçeklik gözlüğünün ardından Oculus ile ortak çalışmalarına devam eden Samsung, cihazı yenilediğini açıkladı. Üstelik bu modelin en güzel tarafı, kullanılabilir akıllı telefon sayısının daha fazla olacak olması. Daha evvel hazırlanan cihazlar, genellikle bir ya da birkaç Samsung telefonla uyumlu olurdu. Uyumluluk konusunda ekran boyutu ve çözünürlüğün de önemi büyük tabii. Yeni Gear VR cihazı ise, ekran boyutları fark etmeksizin Samsung Galaxy Note 5, Galaxy S6 edge+, Galaxy S6 ve Galaxy S6 edge gibi üst seviye modellere destek verebilecek.

Yeni Gear VR‘ın aslında tasarım olarak neredeyse ilk modelin aynısı olduğunu söylemek güç değil. Tasarım noktasında büyük değişikliklerde bulunmayan Güney Kore ekibi, en dikkat çeken yeniliği yeni cihazın yüzde 22 daha hafif olmasıyla ortaya koymuş. Yalnızca daha hafif değil, aynı zamanda daha rahat olan yeni Gear VR; dokunmatik arayüzünde de yenilikleri barındırıyor. Samsung’un sanal gerçeklik başlığı Gear VR’ın son kullanıcılar için hazırlanmış versiyonu, ABD’de ön siparişe çıktı. Best Buy aracılığıyla ön siparişe sunulan Samsung Gear VR, şirketin en yeni akıllı telefonlarıyla birlikte çalışıyor. Best Buy’ın internet sitesine göre, Samsung Gear VR 20 Kasımda raflardaki yerini alacak.

Sanal gerçeklik başlığı 16 GB kapasiteli microSD kart ile birlikte gelecek. Samsung Gear VR’da üç boyutlu film fragmanları ve 360 derecelik videolar kullanıcılara ön yüklü olarak sunulacak. Netflix, Hulu, Twitch ve Vimeo videoları Samsung Gear VR’da oynatılabilecek.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here