Ülkemizde özellikle teknoloji alanında e-ticaret yoluyla yurt dışından ithal ürün almak amazon.de’nin Türkçe hizmet sunması ile son zamanlarda daha da artmıştı. Bakanlar Kurulunda kısa süre öncesine kadar arttırılması planlanan gümrüksüz alışveriş limitinin ani bir şekilde azaltılmasına karar verildi. Yurt dışından alışverişte gümrük limiti düşürüldü.

 

Yurt Dışından Alışverişte Gümrük Limiti Düşürüldü 

Bakanlar Kurulundan gelen açıklamaya göre, yurt dışı e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlerin gümrük muafiyetlerinin çok yüksek olduğu ve 30 euro ya düşürüldüğü açıklandı. Bir kaç gün içinde kararın resmi gazetede yayınlanması bekleniyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci’nin konuya ilişkin açıklamaları ise şu şekilde: “Geçtiğimiz Meclis toplantımızda bana intikal ettirilen bir sorun vardı. ‘Yurt dışından Türkiye’ye 75 euro kadar olan siparişler gümrüksüz girebiliyor ve bu da haksız rekabete yol açıyor’ dediler. İncelemeye aldık ve bizim e-ticaret firmalarımız yurt dışına ürün gönderdiğinde gümrüklerde karşılaştıkları oranlarla, bizim yurt dışından e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlere gümrük muafiyet oranlarımızın çok yüksek olduğunu gördük. Bunun önerisini Bakanlar Kuruluna götürdük ve 30 euroya düşürdük. Avrupa bunu 22.5 euro olarak uyguluyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here