Yurdumuzda cep telefonlarının fiyatlarının oldukça yüksek olması sebebi ile yurtdışından telefon getirme ve kullanma oldukça popüler.

 

Ayrıca hali hazırda yurtdışında yaşayan vatandaşların Türkiye’ye seyahatlerinde de ülkemizde telefonlarını kullanabilmesi için beraberinde getirilen cihazlara ait IMEI numaralarının kayıt altına alınma başvuruları için 60 gün süre tanınıyordu. 60 gün sonra bu telefonlar kapanıyor ve kullanılamıyordu.

Geçtiğimiz Mayıs ayında yurt dışından yolcunun beraberinde getirdiği cep telefonlarının kayıt harçlarının internet üzerinden kredi kartı ile ödenebileceğini açıklamasının ardından bu konuda düzenleme ve çalışmalar sürdürülmüş 60 günlük IMEI başvuru süresi 120 güne çıkartılmıştır.

Yurtdışından gelen vatandaşlar IMEI başvuruları için tanınan 60 günlük sürenin oldukça kısa olduğundan şikayet ediyordu. Bu şikayetleri dikkate alan BTK, yolcu beraberinde yurtdışından getirilen cep telefonların kayıt altına alınması ile ilgili Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’te yaptığı değişiklikle bu süreyi 120 güne çıkardı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK)

Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girmiş olan bu değişiklik, BTK’dan yapılan açıklamaya göre uygulanmaya başlanmış durumda. Bu duruma elbette tek sevinenler yurtdışından ziyarete gelen vatandaşlar olmayacak. Ülkemizdeki yüksek fiyatlar nedeniyle yurtdışından telefon getiren vatandaşlarımızın da işine yarayacak bir değişiklik olan 120 günlük kayıtsız kullanma süresi, önceleri sadece 30 gündü.

Yapılan yeni düzenleme ile 120 gün yani 4 aya çıkartılan bu süre zaarfının sonunda telefon hala kayıt altına alınmamışsa,  Mobil Anahtarlama Merkezi altyapısına sahip işletmecilerin, BTK kayıtlarında yer almadığı halde kullanımda olduğu tespit edilen cihazın elektronik haberleşme bağlantısını 120 günlük kullanım süresi içerisinde kesmeleri de hükme bağlandı.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here